Skip to content

Podłogówka jako najlepszy system grzewczy

Ogrzewanie podłogowe to nowatorskie rozwiązanie grzewcze, z udziałem którego zwiększymy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania domu lub mieszkania. Badania pokazały, że ten rodzaj ogrzewania to najkorzystniejszy dla użytkownika system ogrzewania mający wzgląd na fizjologiczny układ temperatury ciała. Przy grzaniu niskotemperaturowym, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia podłogi, co ustanawia właściwy klimat. Wyższa temperatura jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Z uwagi na to w pomieszczeniu może być o 2°C chłodniej niż w pokojach z tradycyjnymi grzejnikami, a użytkownicy nie będą tego odczuwać. Jest to system szczególnie zalecany dla alergików, ponieważ w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym nie ma spalania oraz lewitacji cząsteczek kurzu, a także zjawiska przesuszonego powietrza jak w przypadku grzania grzejnikowego.
Skuteczność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej posadzki. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na energię cieplną i zwiększają rentowność korzystania z układu grzewczego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie stawia wielkiego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać też rolę dodatkowego systemu grzewczego, czyli stwarzać tzw. ?zjawisko ciepłej podłogi?.

Opublikowane w dziale:Dom i ogród