Skip to content

Odnawialne źródła energii jako baza domowych układów grzewczych

Odnawialne źródła energii to te, jakich wykorzystywanie nie wiąże się z ich długotrwałym niedoborem, ponieważ odnawiają się w relatywnie szybkim tempie. To bogactwa naturalne, które pomimo nieprzerwalnego wykorzystywania powstają

\tworzą się od nowa, ponieważ procesy ich tworzenia trwają krótko i nieustannie istnieją okoliczności, by zachodziły one w naturze.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy m.in.: radiację słoneczną, ruchy powietrza, deszcze, ruchy wód, energię ziemi oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym źródłem energii odnawialnej. Do niedawna korzystanie z energii słonecznej było niezbyt opłacalne, bo koszt założenia tej instalacji był znaczny. Dzięki upowszechnieniu systemu dopłat wykorzystanie energii słońca jest z dnia na dzień bardziej popularne. Układy grzejne oparte są o solary wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej i fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Nowoczesne instalacje oparte o odnawialne źródła energii mają możliwość korzystać nie jedynie z pełnego nasłonecznienia, ale również z promieniowania rozproszonego. Z tego powodu panele fotowoltaniczne wytwarzają prąd choćby w zachmurzone dni i podczas deszczu. Wpływa to na znaczną intratność instalacji.

Na naszym rynku znaczną popularność zdobywają także elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo korzystne warunki do korzystania z siły wiatru oraz wód geotermalnych. Energia wiatru za pomocą turbin wiatrowych zamieniana jest w energię elektryczną i pożytkowana do zasilania domów. Ciepło gruntu można spożytkować do produkcji energii użytkowej, czyli elektrycznej i ciepła.

W kwestii układów grzewczych w domach budynkach do ogrzewania pojedynczego budynku można wykorzystać energię geotermalną z pomocą pomp ciepła. Mogą być one zastosowane do klimatyzacji i ogrzewania pomieszczeń.

Opublikowane w dziale:Bez kategorii