Skip to content

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – kable grzewcze VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, który jest najzdrowszym dla mieszkańców oraz zapewnia równy rozkład temperatury we wnętrzach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe spełniające funkcję podstawowego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pokoju jest montowane w wylewce. Wskazany rodzaj ogrzewania można zamontować, gdy pomieszczenia są w trakcie tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykończone.
Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są kable grzewcze VC lub VCD.
VC to pojedynczy kabel grzejny zakończony z obu stron przewodem zasilającym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony kablem zimnym, a z drugiej strony mufą. Opisane przewody poza konstrukcją różnią się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, która przypada na każdy metr kabla grzejnego. Decydując się na przewód grzejny trzeba rozważyć rodzaj pokoju oraz typ posadzki, oraz najmniejsze dopuszczalne odległości, które powstaną między nitkami przewodu podczas ich układania. Maksymalne przerwy nie powinny przekraczać 20 cm, by nie powstały miejsca niedogrzane.
Montaż kabli polega na ułożeniu ich na powierzchni podłogi według projektu wraz z czujnikiem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Dopięcie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej trzeba zrobić z pomocą regulatora temperatury. Wybór odpowiedniego miejsca montażu puszki z regulatorem jest istotne z powodów estetycznych oraz praktycznych. Kable grzejne trzeba rozmieścić tak, by kabel zimny o długości 2,5m można było podłączyć do puszki elektrycznej i połączyć z regulatorem.

Opublikowane w dziale:Dom i ogród