Skip to content

Programator Danfoss Icon – Regulacja PWM

Termostaty Danfoss Icon to nowe akcesoria wprowadzone do katalogu w 2017 roku przeznaczone do ogrzewania podłogowego. Propozycja Danfoss Icon opiera się na dwóch typach. Podstawowy typ, w którym nastawiamy temperaturę i wybieramy typ grzania podłogowego uzależniony od bezwładności cieplnej, jest łatwy w obsłudze. Drugie urządzenie ma dodatkowo programator tygodniowy oraz złącze na opcjonalny sensor podłogowy. Daje to opcja automatycznego zmieniania temperatur na godziny nocne i gdy jesteśmy poza domem w/g jednego z dostępnych programów 7-mio dniowych. Dzięki temu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie. Ekstra sensor podłogowy warto zamontować, gdy:

– temperatura podłogi powinna być stała,

– stosujemy zasilanie podłogówki z pieca o wysokich temperaturach (np. stałopalnego) i chcemy dopilnować, by nie przegrzać podłogi wtedy, kiedy jest wykonana z drewna.

Sterowanie PWM

Regulacja szerokością impulsu (PWM) to najskuteczniejsza metoda sterowania układem grzewczym o wysokiej bezwładności cieplnej. Do takich obiegów grzewczych należą:

– wodna podłogówka

– podłogówka elektryczna

– wodne ogrzewanie podłogowe w starych instalacjach o dużej pojemności wodnej

W odróżnieniu od zwykłego regulatora, który włącza się i wyłącza tylko dla ustawionej temperatury, regulator PWM robi to inaczej. Wybiera „okna czasowe” załączenia i wyłączenia układu grzewczego w taki sposób, by podtrzymać temperaturę najbliżej nastawionej temperatury i dogrzewa: niewielkimi impulsami nawet, kiedy temperatura finalna została uzyskana. Dzięki temu prędzej reaguje na zmiany temperatury, co skutkuje większą ekonomiką pracy. Termostaty Danfoss Icon mają możliwość kierować napędami elektrycznymi 230V o sumie mocy do 10W. Z uwagi na dobrą cenę można pokusić się o dostosowanie ich do ogrzewania elektrycznego. Wystarczy zastosować mini przekaźnik z cewką na 230V i łączami o obciążeniu 16 amperów. Koszt tego przekaźnika to ok. 16-20 zł. Takie rozwiązanie polecamy osobom z wiedzą w zakresie elektrotechniki.

Opublikowane w dziale:Bez kategorii