Skip to content

Klimatyzator do ogrzewania domu

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników: opcji montażowych, kubatury chłodzonej przestrzeni oraz funkcji dodatkowych. typowe układy chłodzenia typu split wymagają montażu jednostki na budynku. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na moduł zewnętrzny oraz doprowadzić do pomieszczeń przewody z czynnikiem chłodzącym do zasilania jednostek wewnętrznych.

Zakładając na zewnątrz jednostkę zewnętrzną trzeba pamiętać że poziom hałasu na granicy naszej posesji nie może przekroczyć 50dB. Należy przeliczyć dodatkowo wartości z karty katalogowej w zależności warunków zabudowy. Elementy pokojowe klimatyzatora mogą być zamontowane jako ścienne lub sufitowe.

Jako przykład niech posłużyKlimatyzator Saunier Duval grzewczo-chłodzący 5/28/5,13 kW. Moc klimatyzatora w największej mierze zależy od wielkości pomieszczenia. Najczęściej zakłada się moce na poziomie 80-120 W mocy chłodzącej na m2 przestrzeni użytkowej dla wysokości 2,7m. Ogromny wpływ ma także ilość światła słonecznego a tym samy przeszklenia. W lokalach wykorzystywanych prze grupy osób należy także uwzględnić ich ilość oraz moc na poziomie 120-180W od osoby w zależności od charakteru czynności.

Z opcji dodatkowych warto rozważyć funkcję ogrzewania. Nowoczesne klimatyzatory w wersji split potrafią skutecznie dogrzewać pomieszczenie w okresach jesieni i wiosny a nawet przy lekkiej zimie. Koszt ogrzewania klimatyzatorem jest dwa razy niższy niż konwektorami elektrycznymi.

Opublikowane w dziale:Bez kategorii