Skip to content

Kable grzejne z termostatem

Znakomitym zastosowaniem na z dnia na dzień chłodniejsze noce zapobiegającym zmarznięciu rurociągów są przewody grzejne FreezeTec. System zaopatrzony w te kable grzewcze będzie funkcjonował efektywnie pod kilkoma warunkami.

Przekrój przewodu wodnego, na którą będzie montowany kabel nie powinna być dłuższa niż 50 mm. Musi być zamontowana ochrona na przewód wodny, minimalnie 10 mm granicznie 2 cm. Znaczące są także warunki w jakich będzie realizowany montaż. Ciepłota ocieplanej rury nie powinna być wyższa niż 65 stopni, a minimalna temperatura miejsca instalacji -25 stopni. Kabel FreezeTec jest zbudowany z przewodu grzewczego z zainstalowanym na jednym końcu termostatem, którego skala włączania wynosi +3 stopnie, a wyłączenie następuje przy +10 stopniach. Element ogrzewający występuje o długości 2-3-5-7-10-15-21-30 i 42 m. Do każdego z elementu grzewczego dołączony jest przewód zimny o długości 1,5 m zakończony wtykiem.

By kable pracowały skutecznie należy je dopasować, w stosunku od przekroju rurociągu, założonej ochrony oraz od najniższych temperatur ujemnych funkcjonujących w miejscu montażu może okazać się, że pojedyncza nitka nie jest wystarczająca. Producent kabli przygotował potrzebną na ten cel tabelkę. Po sprecyzowaniu potrzeby na dane rozwiązanie inicjujemy od ułożenia termostatu. Musi on być usytuowany w punkcie narażonym na najniższą temperaturę. Albowiem on będzie decydował o pracy całej instalacji. Kiedy musimy zamontować przewody grzejne na rurociągi z tworzywa sztucznego powinniśmy zamontować pod kablem grzewczym z pasem kleju pas aluminiowy, która osłania rurę przed ewentualnym przepaleniem. Następnie zakładamy kabel grzewczy.

Jeżeli z obliczeń uwarunkowano zamontowanie jednej wiązki to układamy ją u dołu przewodu wodnego pod kontem 45 stopni i przyklejamy taśmą instalacyjną. Kiedy z obliczeń wynika zamontowanie z nawinięciem instalujemy tak aby przewody nawzajem się nie dotykały. Tak zamontowaną instalację oklejamy na całej długości taśmą aluminiowa i ocieplamy otuliną. Tak zamontowana instalacja da nam komfortowo przetrzymać całą zimę.

Opublikowane w dziale:Dom i ogród